Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Mazlíčci

Bára

  

 

Elsa

    

 

Něco málo o standardu a povaze britské dlouhosrsté kočky a ruské modré kočky.

Naše první dvě kočky Bára a Elsa patřily mezi tato plemena.

 

Britská dlouhosrstá kočka

Britská kočka pochází ze statných krátkosrstých koček, které bývaly občas kříženy s perskými kočkami pro obohacení plemene a zavedení nových barev. Dědictvím z dřívější doby je to, že některé britské kočky jsou nositeli recesivního genu pro dlouhou srst. Proto se občas páru krátkosrstých koček narodí několik koťat s dlouhou srstí. Podle pravidel FIFe se jedná o neuznanou variantu. Tato koťata mají být v plemenné knize registrována jako XLH (dlouhosrstá neuznaného plemene).

Vzhled

Britské dlouhosrsté kočky kombinují krásnou podsaditou stavbu těla s dlouhou srstí. Pro tyto kočky platí stejné plemenné standardy jako pro britskou krátkosrstou s výjimkou délky srsti. Srst je delší, hustá, jemná s bohatou podsadou (ale ne tak hustou jako u perských koček), na krku tvoří límec a také zadní část nohou a ocas jsou bohatě osrstěné.

Povaha

Vyrovnaná, klidná, dobrosrdečná povaha. Ráda se pohybuje ve společnosti svých lidí, je snášenlivá a přátelská, má velkou schopnost se přizpůsobit. Uchovává si svůj charakter, ale pokud s něčím nesouhlasí, dokáže to dát najevo. Ráda se mazlí, někdy celé hodiny prospí, ale nejraději asistuje doma u všech činností „svého“ člověka, je velmi zvědavá a někdy i upovídaná. Dobře vychází i s ostatními kočkami a snese se dobře i se psy.

 

Ruská modrá kočka

Vzhled

Velmi elegantní zvíře štíhlého typu, tělo je protáhlé, kostra střední mohutnosti, ale působící graciézním dojmem. Hlava je krátce klínovitá, lebka plochá a nos má rovný profil. Nos svírá s čelem tupý úhel v místě nadočnicových oblouků, tento znak je považován za typický. Uši jsou velké, zašpičatělé a stojí vertikálně na hlavě. Jejich kůže je velice jemná, takže jsou průsvitné, z vnitřní strany jsou jen málo osrstěné. Oči jsou mandlového tvaru daleko od sebe posazené a smaragdově zelené. Srst představuje velmi důležitou charakteristiku plemene. Označuje se často jako dvojitá srst, je krátká, hedvábná a jemná s hustou podsadou. V důsledku této textury nepřiléhá k tělu, ale mírně odstává. Její barva je středně modrá se znatelným stříbřitým nádechem, který způsobují světleji zbarvené konečky chlupů. Nohy jsou štíhlé a jemné s oválnými tlapkami. Ocas je poměrně dlouhý, sbíhá se do špičky.

Povaha

Citlivá, jemná, svého člověka miluje, k cizím lidem se chová rezervovaně. Spíše se projevuje plaše a nesměle, je velmi inteligentní a má dobrou intuici. Patří k nejméně destruktivnímu plemeni koček, takže je ideální pro chov v bytě. Je velmi hravá, ale má ráda komfort a dovede ležet celé hodiny na jednom místě, nejlépe na klíně nebo na topení a nasávat do sebe teploučko a pohodu. Hlas ruské modré kočky je jemný a příjemný. Je to trošku záhadná kočka, která je velmi něžná a ušlechtilá, ale současně i divoká a přirozená.

TOPlist